4 Eylül 2008 Perşembe

Law'dan Afganistan'a destek


Aktör Jude Law, savaşın yerle bir ettiği Afganistan'a destek için bu ülkeye gidiyor.
Yönetmen Jeremy Gilley ile birlikte 21 Eylül BM Dünya Barış Günü çerçevesinde geldiğiAfganistan'ın başkenti Kabil'de bir basın toplantısı düzenleyen Law, “Geçen yıl Kabil'den ayrıldığım zaman yalnızca hakkında çok şey okuduğum savaştan değil, insanların cesareti ve umutlarından mütehassis oldum” dedi.

Jude Law,Afganistan halkının Barış Günü'nü gerçekten kutlamak istediklerini,bu günü kutladıklarını çünkü hayatların kurtulabileceğini bildiklerini ifade etti.

İngiliz yönetmen Gilley'in, çevirdiği “Peace One Day” adlı belgesele de konu olan lobi faaliyetlerinin ardından BM Genel Kurul kararı ile Barış Günü 2001 yılında resmileşmişti.

“Yetenekli Bay Ripley” (The Talented Mr. Ripley) ve “Soğuk Dağ” (Cold Mountain) gibi filmlerdeki rolüyle tanınan ve Oscar'a aday gösterilen Jude Law, Gilley'e “The Day After Peace” adlı ikinci belgeseli çekmesine yardım etmişti.


İskenderiye Film Festivali'nde Başarı Ödülü Türkiye'nin


İskenderiye Film Festivali'nde artistik başarı ödülü Cemal Şan'a verildi.
İskenderiye Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Film Festivali, 26-30 Ağustos 2008 tarihleri arasında yapıldı. Festivale Türkiye’yi temsilen katılan ‘Zeynep'in Sekiz Günü' adlı film, senaristi ve yönetmeni Cemal Şan'a artistik başarı ödülü getirdi. Şan'ın ödülünü, İskenderiye Valisi Adil Labib'ten Türkiye'nin İskenderiye Başkonsolosu Bilgin Atala teslim aldı.

Festival çerçevesinde İskenderiye’nin çeşitli sinemalarında ‘Hazan Mevsimi', ‘Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet', ‘Tatil Kitabı', ‘Meleğin Sırları' adlı Türk filmleri gösterildi.